Člani Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo Državnega zbora so 17. januarja 2024 na 16. redni seje soglasno (14 za, nihče proti) potrdili predlog novele Zakona o volitvah v državni zbor (ZVDZ-E), ki ga je v proceduro vložila skupina poslank in poslancev koalicije.
Ključna rešitev predlagane novele ZVDZ-E je po besedah predsednice odbora in prvopodpisane pod predlog koalicije Tereze Novak (Gibanje Svoboda) vrniti aktivno in pasivno volilno pravico, ki državljanom omogoča voliti in biti voljen, skoraj 4.000 osebam z intelektualnimi in psihosocialnimi ovirami.
Člani odbora so na veliko zadovoljstvo predstavnikov Državnega sveta potrdili amandmaje, s katerimi se je besedilo predloga zakona približalo vsebini zakonodajne iniciative, ki jo je 6. decembra 2023 v zakonodajni postopek vložil Državni svet. Slednja je nastajala v tesnem sodelovanju z reprezentativnimi invalidskimi organizacijami – Zvezo Sonček, Zavodom Risa in Društvom za kulturo inkluzije; zakonodajno iniciativno pa sta podprla tudi Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije in Svet za invalide RS.
Dopolnjen predlog novele zakona tako osebam z intelektualnimi in psihosocialnimi oviranostmi poleg aktivne vrača tudi pasivno volilno pravico ter ustrezno opredeljuje pravico do pomočnika osebi, ki bo na volišču potrebovala pomoč. Je plod naporov in konstruktivnega sodelovanja med Državnim svetom in Državnim zborom ter vsemi poslankami in poslanci,
Predsednik Državnega sveta Marko Lotrič je med obravnavo na odboru poudaril, da je nujno pravice, ki jih, poleg naše nacionalne zakonodaje, določajo konvencije in druge mednarodne pogodbe, vestno in brez izjeme uresničevati. Še zlasti, če smo k njim kot država pristopili in jih ratificirali. Slednje med drugim velja tudi za Konvencijo Združenih narodov o pravicah invalidov. »Menim, da smo dolžni diskriminacijo oseb z intelektualnimi in psihosocialnimi oviranostmi odpraviti in jim zagotoviti pravice, ki jim jih zagotavljata tako mednarodna konvencija kot Ustava. In to v celoti.«
Miha Lobnik, zagovornik načela enakosti: »Prav je, da se končno tudi Slovenija pridruži tisti skupini držav, ki ne diskriminirajo ljudi z invalidnostmi pri pravici do sodelovanja v volilnem procesu. Novela zakona bo ljudem z intelektualnimi in psihosocialnimi invalidnostmi med drugim omogočila, da bodo lahko volili s pomočjo pomočnika, ki si ga bodo izbrali sami. To je bilo tudi eno izmed priporočil Zagovornika«.
Glasovanje na matičnem odboru Državnega zbora kaže na zavedanje zakonodajne veje oblasti o nujnosti zagotavljanja enakih možnosti za vse državljanke in državljane ter predstavlja pomemben prispevek k višji stopnji demokracije v državi.
Če bo predlog zakona (skrajšan postopek) z najmanj dvo-tretjinsko večino potrjen tudi na plenarni seji Državnega zbora, bo omogočena enakopravna možnost uveljavljanja volilne pravice vsem osebam z invalidnostjo ter spoštovanje njihovega dostojanstva.
S tem se bo Slovenija pridružila državam EU (teh je zdaj 14!), v katerih je volilna pravica pojmovana kot človekova pravica, ki je splošno in enako priznana vsem polnoletnim osebam.
Tri nevladne organizacije – Zveza Sonček, Zavod Risa in Društvo za kulturo inkluzije – smo se povezale v skupnem projektu, ki se imenuje Volilna pravica ni kaprica, Gibanje za odpravo odvzema volilne pravice osebam z invalidnostjo. Podprto s sredstvi Programa ACF v Sloveniji 2014–2021.