V Štihovi dvorani Cankarjevega doma je 23. oktobra 2023 potekal javni posvet stroke, politike, civilne družbe in javnosti o spremembah volilnega sistema, ki ga je sklical predsednik Vlade RS dr. Robert Golob.
Na posvetu so najpomembnejši slovenski strokovnjaki za področje volitev in ustavnega prava komentirali odgovore (in najpogostejše predloge) sodelujočih v spletnem vprašalniku, ki je bil na straneh vlade objavljen od 1. junija 2023 do 1. septembra 2023. Svoja stališča in predloge glede sprememb volilnega sistema pa so podali tudi predstavniki civilne družbe, med njimi tudi direktor Zveze Sonček Iztok Suhadolnik.
Na posvetu je stališče Državnega sveta RS predstavil predsednik Marko Lotrič, ki je med drugim dejal, da je treba »Zakon o volitvah v državni zbor urediti na način, da se zagotovi uresničevanje 29. člena Konvencije o pravicah invalidov ter preprečevanje diskriminacije zaradi invalidnosti, in sicer tako, da se povrne volilna pravica vsem, ki jim je bila odvzeta zaradi invalidnosti in da se prekine praksa jemanja volilne pravice osebam, postavljenim pod skrbništvo.«
Direktor Zveze Sonček Iztok Suhadolnik pa je v razpravi dejal, da se je Slovenija z ratifikacijo MKPI (4. člen), zavezala sprejeti ustrezne zakonodajne, upravne in druge ukrepe za uresničevanje pravic, ki jih priznava MKPI, in tudi, da bo sprejela ustrezne ukrepe, vključno z zakonodajnimi, za spremembo ali odpravo veljavnih zakonov, predpisov, navad in ravnanj, ki so diskriminacijski do oseb z invalidnostjo.
Zveza Sonček je namreč 1. februarja 2022 tedanjim poslancem državnega zbora, parlamentarnim in neparlamentarnim strankam ter predstavnikom najvišjih inštitucij poslala pobudo za spremembo 7. člena Zakona o volitvah v državni zbor; po volitvah v Državni zbor 2023 je pobudo poslala tudi parlamentarnim strankam ter drugim inštitucijam v RS. Omenjena določba je v nasprotju z določbami Ustave RS in Konvencije o pravicah invalidov. Volilno pravico brez možnosti odvzema pozna veliko članic EU – Avstrija, Italija, Hrvaška, Nemčija, Španija, Slovaška, Francija, Švedska, Finska, Irska, Nizozemska in Latvija. »Naslednji korak bi zato po zagotovitvi splošne volilne pravice vsem osebam z invalidnostjo bil, da se tem osebam omogočita podporno odločanje in dostopnost volitev,« je dejal direktor Zveze Sonček.
Tri nevladne organizacije – Zveza Sonček, Zavod Risa in Društvo za kulturo inkluzije – smo se povezale v skupnem projektu, ki se imenuje Volilna pravica ni kaprica – Gibanje za odpravo odvzema volilne pravice osebam z invalidnostjo.