Zveza Sonček in Društvo Sonček Dolenjske in Bele krajine sta 15. novembra 20222 v uporabo dobila nov stanovanjski objekt na Bučki v občini Škocjan, ki bo šestim odraslim osebam z motnjo v duševnem in telesnem razvoju omogočal bivanje izven primarne družine. Zveza Sonček take objekte upravlja že več kot dvajset let v različnih krajih Slovenije, Dolenjska pa je bila na tem zemljevidu bolj siva lisa.
Župan občine Škocjan Jože Kapler je na svečani otvoritvi hiše dejal, da zgodba sega v leto 2015, ko je Razvojni center Novo mesto dal pobudo, da bi na širšem območju Dolenjske našli primerno lokacijo za eko-socialno kmetijo, namenjeno ranljivim skupinam. »Primerno lokacijo smo iskali na območjih kar 21 občin, na koncu je padla odločitev, da bo objekt stal na Bučki v občini Škocjan. Septembra lani je bila podpisana pogodba za gradnjo hiše, danes pa je hiša na Bučki pripravljena na vselitev novih stanovalcev. Verjamem, da bo »sonce« sijalo še dolgo časa in nas grelo – vas, ki boste stanovali na Bučki, in nas, ki vas bomo dnevno srečevali v naši sredini.«
Občina Škocjan je v okviru projekta »Vzpostavitev ustreznih pogojev za aktivno udeležbo in nastanitve ranljivih skupin v procesih deinstitucionalizacije« uspešno zaključila gradnjo Varstveno–bivalnega objekta na Bučki, ki bo omogočal šestim odraslim osebam z motnjo v duševnem in telesnem razvoju bivanje v skupnosti izven primarne družine s potrebnimi podpornimi storitvami glede na potrebe posameznika, integracijo v okolje, socialno vključenost v skupnost in procese deinstitucionalizacije za odrasle, ki so vključeni v institucionalne oblike bivanja. V sklopu objekta bo tudi manjše samostojno stanovanje, ki bo prav tako v celoti prilagojeno za osebe na invalidskih vozičkih. Te osebe bodo lahko bivale skupaj, zunaj primarnih družin, omogočeno jim bo čimbolj aktivno sodelovanje in odločanje o prav vsem, kar zadeva njihovo življenje.
»Vsi sodelujoči, ki ste pripomogli, da danes predajamo hišo na Bučki v uporabo, si zaslužite res iskrene čestitke,« je dejal dr. Luka Omladič, sekretar na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. »Moder človek, ki je danes tukaj med nami, mi je v pogovoru pred kratkim s preprostimi besedami pojasnil, kaj zapletena in učena beseda deinstitucionalizacija pravzaprav pomeni. Vprašal me je, v kakšnem okolju bi pa vi radi živeli? Seveda bi tudi sam rad živelj v okolju, ki mi nudi kakovostne bivalne razmere, ustrezno majhno skupnosti in hkrati veliko sprejetost. In to je tisto, kar si vsi pravzaprav želimo, ne glede na to, kakšne ovira postavlja pred nas življenje. Deinstitucionalizacije torej pomeni, da smo v tem, v kakšnem okolju želimo živeti, naše želje enake in da med nami ni nikakršnih razlik.«
Stanovalci pa že nestrpno čakajo, da se bodo vselili v novo hišo in zaživeli samostojno.
»Hiša na Bučki pravzaprav predstavlja vse, kar si v Zvezi Sonček želimo in k čemur stremimo. Vsi si želimo biti aktivno vključeni in odločati o svojem življenju in bivanju, ne glede na to, s kakšnimi oviranostmi se srečujemo v življenju,« je dejal podpredsednik Zveze Sonček Emir Okanović. »Vključevanje – in ne izključevanje – oseb z invalidnostjo je dobro tako za družbo kot za posameznika. S tem družba lahko samo pridobi in prav nič ne izgubi. Da bi spremenili način dojemanja drugačnih, morajo oni postati del družbe, del nas.«
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, posredniški organ je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.