Leto 2022 je bilo za društvo Sonček Maribor izjemno pomembno, saj smo praznovali 40 let delovanja. Ob tem velikem mejniku smo organizirali več dogodkov … Naše 40-letno delo in prizadevanja so prepoznali tudi v Mestni občini Maribor in nam za naše zasluge podelili mestni pečat. Slovesno nam ga je predal župan Saša Arsenovič, in sicer v okviru novoletnega srečanja, ki je 21. decembra 2022, potekal v Festivalni dvorani Lent.
Dogodki ob 40. obletnici:
- srečanje s pisateljem Tonetom Partljičem v okviru Sončkovega bralnega kluba (Glavni trg, 22. 4. 2022),
- vseslovensko srečanje društev Zveze Sonček v Vrtičah (Vrtiče, 21. 5. 2022),
- ples na vozičkih z naslovom 40 plesalcev za 40 let društva (Glavni trg, 11. 6. 2022),
- srečanje z avtorjem, članom društva Lukom Prosnikom in predstavitev njegove knjige za otroke (Glavni trg, 17. 6. 2022),
- obeležitev svetovnega dne cerebralne paralize (Glavni trg in grad Maribor, 6. 10. 2022),
- premiera dokumentarnega filma Nič kaj drugačni od drugih (kino center Maribox, 1. 12. 2022),
- prejem mestnega pečata Maribora in novoletno srečanje članov v Festivalni dvorani Lent (21. 12. 2022).
Naše 40-letno delo in prizadevanja so prepoznali tudi v Mestni občini Maribor in nam za naše zasluge podelili mestni pečat. Slovesno nam ga je predal župan Saša Arsenovič. V društvu smo na to zelo ponosni in nam ogromno pomeni – pečat je priznanje za naše dosedanje delovanje, hkrati pa nam daje zagon za nove izzive pri prizadevanju za izboljšanje življenja oseb z oviranostmi.
V društvu Sonček Maribor smo ves čas zelo aktivni, organiziramo veliko dogodkov in v našem pestrem programu vsakdo lahko najde kaj zase.
Nekateri člani in uporabniki storitev so vključeni v bolj kulturno obarvane projekte, drugi se pogosteje udeležujejo terapevtskih rehabilitacijskih programov, spet tretji se nam v večjem številu pridružijo ob družabnih programih.
Društvo deluje kot starševska organizacija. Ustanovljeno je bilo z namenom pomagati izboljšati življenje oseb s cerebralno paralizo in njihovih družin. Ustanovitev so podprli in pri tem pomagali tudi strokovnjaki (zdravniki, terapevti in drugi).
O društvu Sonček Maribor
(iz predloga za podelitev mestnega pečata)
Sonček Maribor, društvo za cerebralno paralizo, je leta 2022 praznoval 40 let delovanja. Na pobudo staršev in s podporo zdravnikov je bil 9. decembra 1982 ustanovljen kot prostovoljno, nepridobitno združenje za pomoč osebam s cerebralno paralizo in drugimi invalidnostmi. Delovanje društva je bilo v teh desetletjih obsežno in raznoliko, od prvih pobud staršev otrok s cerebralno paralizo za sistematično zdravstveno in drugo strokovno pomoč otrokom in organiziranja zdravstveno-terapevtskih kolonij za otroke in starše so sčasoma začeli razvijati raznolike terapevtske, izobraževalne, športne, družabne, kulturne in druge dejavnosti za otroke, mladostnike, odrasle s cerebralno paralizo in njihove starše ter izvajati neposredne socialnovarstvene storitve za odrasle s cerebralno paralizo in drugimi oblikami invalidnosti, kot so osebna asistenca in prilagojeni prevozi. V tem obdobju je društvo z angažiranim prizadevanjem za svoje člane v lokalnem okolju in širši družbi doseglo več pomembnih mejnikov, dosežkov in uspehov. Za organiziranje programov, namenjenih osebam s cerebralno paralizo, in pozitivno ozaveščanje javnosti o življenju oseb z oviranostmi si zaslužijo priznanje Mestne občine Maribor.
Uspešnega delovanja društva ne bi bilo brez pobude, velike pripravljenosti in ogromno prostovoljnega dela posameznikov. Ustanovitelji so nam predali veliko dediščino in s tem tudi odgovornost, da v tem duhu nadaljujemo. Kar so začeli naši starši, je treba razvijati naprej; za to smo odgovorni vsi člani Sončka – osebe s cerebralno paralizo. Predvsem pa se moramo v razvoj dejavno vključiti tisti, ki to zmoremo in znamo.
Če znamo povedati, kaj hočemo in kaj potrebujemo, lahko skupaj tkemo pot k uresničevanju vizije Sončka. Če poskrbimo zase, hkrati poskrbimo za vse. Prizadevali si bomo za storitve, ki nam omogočajo neodvisno in samostojno življenje, ter za kakovost vseh storitev – z zdravstvenega in socialnega vidika in z vidika človekovih pravic.