Programi in storitve

Varstveno delovni centri Sonček

Dejavnost Sončkovega varstveno delovnega centra (VDC) je namenjena odraslim, ki se zaradi invalidnosti ne morejo zaposliti niti na odprtem trgu delovne sile niti v podjetjih za zaposlovanje invalidov in so upravičeni do vključitve v storitev vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji. VDC je organiziran v enajstih centrih Sonček.

Zveza Sonček ima koncesijo Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti za storitev vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji. Izvajanje te storitve za 175 oseb v VDC dopolnjuje in razširja javno mrežo ter zagotavlja možnost izbire. Storitev temelji na načelih normalizacije ter zagotavljanja enakih možnosti, individualnega pristopa k posamezniku in pravice do odraslosti. Omogoča uresničitev potreb po usposabljanju, zaposlovanju in socialnem vključevanju širšega kroga odraslih oseb z invalidnostjo.

Stanovanjske skupine in prilagojena stanovanja

Zveza Sonček program (prilagojenega) bivanja za odrasle osebe s cerebralno paralizo in drugimi invalidnostmi izvaja že od leta 1991 in ga postopoma širi tako po vsebini kot po obsegu.

Razvijamo različne oblike bivanja, poleg institucionalnega varstva v obliki stanovanjskih skupin tudi prilagojeno bivanje. S tem skušamo odraslim s telesno in/ali intelektualno oviranostjo zagotavljati ustrezne razmere za čim bolj enakopravno in neodvisno življenje poleg vse potrebne pomoči pri vsakodnevnih življenjskih aktivnostih. Naš cilj je, da stanovalci živijo čim bolj polnovredno življenje v običajnem socialnem in bivalnem okolju ter program aktivno sooblikujejo.

Storitev institucionalnega varstva kot koncesionarji izvajamo od leta 1998 kot del javne službe. Imamo 52 mest v okviru šestih stanovanjskih skupin (od 6 do 13 stanovalcev) v Ljubljani (dve enoti), Dravogradu, Kopru, na Pragerskem ter v Štorah pri Celju. Ponujamo tudi možnost začasnih in občasnih vključitev, za katere se interes in potreba povečujeta iz leta v leto. Stanovanja ali stanovanjske hiše so praviloma v urbanem okolju, stanovalcu je na voljo eno- ali dvoposteljna soba, skupni prostori v stanovanju pa so v souporabi.

Zveza Sonček omogoča tudi samostojno bivanje v prilagojenih stanovanjih za odrasle osebe z invalidnostjo (v Mariboru, Štorah in Ljubljani). Leta 2017 smo pridobili novo stanovanje v Ljubljani v Celovških dvorih in začeli razvijati dodaten socialnovarstveni program prilagojenega bivanja – usposabljanja za samostojno in neodvisno življenje.

Zveza Sonček in Društvo Sonček Dolenjske in Bele krajine sta v letu 2022 uporabo dobila nov stanovanjski objekt na Bučki v občini Škocjan, ki šestim odraslim osebam s telesno in/ali intelektualno oviranostjo omogoča bivanje izven primarne družine.

Osebna asistenca

Zveza Sonček od leta 2016 izvaja program osebne asistence. S 1. januarjem 2019, ko se je začel uporabljati novi Zakon o osebni asistenci, je Zveza Sonček postala izvajalka te storitve na podlagi zakona.

Osebna asistenca je namenjena odraslim osebam z invalidnostjo v njihovem aktivnem življenjskem obdobju, s ciljem preprečevati institucionalizacijo ter posamezniku omogočiti uresničevanje vseh njegovih potencialov in čim bolj neodvisno življenje. Neodvisnost ne pomeni nujno, da invalid živi sam, temveč pomeni samostojnost pri upravljanju lastnega življenja, pri sprejemanju odločitev – pomeni svobodo izbire.

Uporabnik se s podporo osebne asistence lažje vključuje v socialno okolje, s čimer se zmanjša njegova socialna izključenost. S tem tudi ni več pacient, oskrbovanec ali varovanec, ni več predmet skrbi, temveč postane uporabnik, ki sam ali prek svojega zakonitega zastopnika samostojno sprejema odločitve o svojem življenju.

Storitev je prilagojena individualnim potrebam vsakega uporabnika.

Storitev socialnega vključevanja

Zveza Sonček je novembra 2022 začela izvajati storitve po Zakonu o socialnem vključevanju invalidov. Namenjene so uporabnikom, ki želijo živeti samostojneje, se vključevati v aktivnosti doma in v okolju, urejati svoje zadeve ali se ukvarjati s hobiji, pri tem pa potrebujejo podporo in pomoč. Podporne osebe jim pomagajo pri načrtovanju in izvajanju aktivnosti doma in v širšem okolju.

Cilj storitev so spodbujanje in razvijanje uporabnikovih zmožnosti ter večja vključenost v družbo.

Podpora družini

Svetovanje in šola za starše

Zveza Sonček izvaja aktivnosti v podporo družini z vsebinami in dejavnostmi, namenjenimi družinam vseh oblik v specifičnih življenjskih situacijah.

Vrsto aktivnosti na temo razvijanja odzivnega in senzibilnega starševstva v zvezi izvajamo že več let samostojno ali v povezavi z društvi, saj potrebo po delu s starši in podporo družini zaznavajo tako starši kot strokovni delavci, ki so v stiku z družinami otrok s posebnimi potrebami.

Aktivnosti staršem ponujajo informacije za ravnanje z otrokom, učijo čim večje normalizacije in pomena razbremenitve znotraj družine in v razmerju do zunanjega okolja. Izkušnje pri dosedanjem delu z družinami so pokazale, da so nujne zgodnje informacije in podpora družini, ki se srečuje z otrokovo drugačnostjo ter s spremembami v razvoju otroka, mladostnika in odrasle osebe z invalidnostjo.

Staršem želimo zagotoviti usposabljanje za odgovorno in zavestno starševstvo ter aktivno reševanje problemov, družinam pa omogočiti izobraževanje za boljšo komunikacijo in medsebojne odnose ter podporo integriteti posameznih članov družine.

Aktivnosti ponujajo prostor in pomoč pri neformalnem druženju ter organiziranje skupin za samopomoč, zajemajo pa tudi informiranje in svetovanje (osebno, telefonsko, prek virtualnega centra o cerebralni paralizi, na predavanjih ipd.) o pravicah, o vzpostavljanju stika s pristojnimi inštitucijami ter o različnih oblikah usposabljanja in izobraževanja (pogovori, predavanja, šole za starše, različne delavnice), o pomoči družinam v specifičnih življenjskih situacijah.

Starši otrok s posebnimi potrebami zaradi raznolikih težav, s katerimi se srečujejo, tovrstno podporo zelo potrebujejo, ker v sistemskih oblikah pomoči v okviru zdravstva, starševskega varstva, socialnega varstva in šolstva nimajo zadostne podpore, razumevanja in dejanske pomoči.

Ena šola za vse – Korak k Sončku

Zveza Sonček od leta 1993 izvaja izobraževanje in usposabljanje za podporo inkluziji v okviru projekta Korak k Sončku. Cilj projekta je ustvariti primerno socialno klimo za vključevanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami v redne oblike varstva in izobraževanja. Namen projekta je ozaveščati in krepiti sprejemanje vsakršne drugačnosti, saj se kljub spremembam zakonodaje in sprejemanju novih predpisov še vedno srečujemo s težavami in nerazumevanjem ciljev inkluzije.

V projekt se vsako leto vključujejo vrtci in šole, torej ne le otroci, učenci, temveč tudi vzgojitelji, učitelji, strokovni delavci in starši. Projekt pripomore, da številne generacije otrok sprejmejo in razumejo, da imajo vsi otroci pravico do usposabljanja in izobraževanja v običajnem življenjskem okolju skupaj z vrstniki pod isto streho in z različnimi standardi znanja. Vzgojitelji, učitelji in strokovni delavci ter spremljevalci leto za letom izvajajo domiselne oblike seznanjanja z drugačnostjo.

Obnovitvena rehabilitacija

Zveza Sonček in regijska društva za cerebralno paralizo na podlagi Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju izvajajo program skupinske obnovitvene rehabilitacije.

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije sofinancira obnovitveno rehabilitacijo za odrasle osebe s cerebralno paralizo.

Program obnovitvene rehabilitacije za odrasle osebe s cerebralno paralizo Zveza Sonček izvaja v Centru Sonček Elerji, Centru Sonček Vrtiče in v Zdravilišču Laško, regijska društva pa tudi na drugih lokacijah.

Cilj tega programa so ohranjanje ali izboljšanje oziroma vzdrževanje telesnih sposobnosti, potrebnih za opravljanje življenjskih aktivnosti, pridobivanje socialnih in življenjskih veščin, utrjevanje zavesti o pomembnosti neodvisnega in samostojnega življenja ter vključevanje v socialno okolje.

Zdravstvenoterapevtske kolonije

Regijska društva za cerebralno paralizo na predlog izbranih zdravnikov pediatrov vključijo udeležence v zdravstvenoterapevtske kolonije, v katerih terapevtski timi izvajajo verificiran program. Kolonije potekajo v različnih krajih po Sloveniji – v zdraviliščih, v Centru Sonček Elerji ter v Centru Sonček Vrtiče.

Namen terapevtske kolonije je seznanitev staršev z vzroki, oblikami in obvladovanjem cerebralne paralize pri otroku ter usposabljanje za večjo samostojnost otroka in razbremenitev družine. Kolonije omogočajo medsebojno druženje staršev, izmenjavo izkušenj in usmerjanje v različne oblike samopomoči, povezovanja in društvene organiziranosti.

Organiziramo tudi skupinske oblike za otroke brez spremstva staršev. Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije sofinancira program za 240 otrok s cerebralno paralizo.

Inkluzivne počitnice

Zveza Sonček vsako leto organizira aktivne spomladanske, poletne, jesenske in zimske počitnice, namenjene vsem otrokom in mladostnikom (s posebnimi potrebami in brez njih) ter odraslim z različnimi invalidnostmi. Počitnice potekajo v Centru Sonček Vrtiče, v Centru Sonček Elerji, v Bušeči vasi itd.

Program je odvisen od lokacije, zajema pa predvsem različne športne aktivnosti (jahanje, kopanje, lokostrelstvo, orientacijske pohode, veslanje, plezanje itd.), taborništvo, izlete v bližnjo okolico, umetniške delavnice, družabne večere in druge dejavnosti na prostem in v naravi (spravilo sena, vrtnarjenje, nabiranje zelišč itd.).

Šport in rekreacija

Rekreacijske programe za otroke in mladostnike z invalidnostmi izvajajo predvsem regijska društva za cerebralno paralizo. Spomladi in poleti organizirajo jahanje in plavanje, pozimi pa smučanje.

Za odrasle osebe z invalidnostmi Zveza Sonček vsako leto organizira športne aktivnosti v okviru programov obnovitvene rehabilitacije in počitnic, za otroke in družine pa tudi v okviru zdravstvenoterapevtskih kolonij, ki jih organizira skupaj z društvi.

Izbirna športna tekmovanja organizira Sonček – Športno društvo cerebralne paralize v šahu, namiznem tenisu, pikadu in dvoranskem balinanju (boccia). V sodelovanju z Zvezo Sonček organizira tudi državno prvenstvo v boccii za posameznike ter ekipe. Zveza Sonček je odgovorna za organizacijo ligaških tekmovanj v dvoranskem balinanju (boccia) za posameznike in ekipe, pri njihovi izvedbi pa ji pomaga športno društvo. Izvaja izobraževanja za zapisnikarje in sodnike.

Financira tudi udeležbo tekmovalcev na državnih tekmovanjih v veleslalomu, pikadu, šahu, namiznem tenisu in boccii.

Kultura in socialno vključevanje

Vizija Zveze Sonček na tem področju je druženje in aktivno preživljanje prostega časa različnih socialnih skupin, predvsem tistih, ki so socialno izključene, ne glede na njihove intelektualne, telesne, senzorne ali druge sposobnosti. Program je namenjen družinam z otroki in mladostniki s posebnimi potrebami ter odraslim z različnimi oblikami invalidnosti. V centrih Sonček razvijamo tudi program družinskih centrov.

Program socialnega vključevanja pripravljajo in izvajajo centri Sonček v sodelovanju z regijskimi društvi za cerebralno paralizo in drugimi društvi ter zainteresiranimi posamezniki. Namenjen je tako otrokom in mladostnikom kot odraslim vseh generacij. Centri tudi drugim izvajalcem ponujajo prostor za družabna srečevanja, izobraževanja, individualna in skupinska svetovanja, različne sestanke, delavnice, tečaje, razstave, prireditve ipd.

V centrih že nekaj let ponujamo Sončkovo tržnico rabljenih predmetov. Cilj programa je povezovanje raznolikih socialnih skupin v okviru istih interesnih prostočasnih aktivnosti, vključevanje v lokalno okolje in medgeneracijsko sožitje.

Na področju kulture to pomeni vključevanje v kulturno udejstvovanje in umetniško ustvarjanje z ustanavljanjem lastnih kulturnih skupin ter kulturno-umetniških delavnic, z njihovim nastopanjem in promocijo v javnosti. Končni cilj je vključevanje kulturno-umetniškega ustvarjanja posameznikov ali skupin v običajne programe kulturnih ustanov, gledališč idr. ter povezovanje s profesionalnimi kulturnimi delavci in ustvarjalci.

Informativna dejavnost

Namen te dejavnosti je informiranje in ozaveščanje članov društev, zaposlenih, donatorjev, sponzorjev, državnih organov in širše javnosti o potrebah, interesih in aktualnih problemih oseb z invalidnostjo ter posredovanje praktičnih nasvetov.

To dejavnost izvajamo z revijo Sončnik, Letopisom, e-novicami, prek spletne strani, prek družbenih omrežij, z različnimi tematskimi zloženkami, priročniki ter kontinuiranim sodelovanjem z javnimi občili. S tem zagotavljamo transparentnosti delovanja Zveze Sonček.

Vsem zainteresiranim omogočamo ponudbo domače in tuje literature v knjižnici, v kateri imamo več kot devetsto knjig ter trideset slovenskih in tujih revij s področja invalidnosti.

Prevozi

Opravljamo dnevne prevoze oseb s posebnimi potrebami v enote varstveno delovnih centrov in v stanovanjske skupine v Ljubljani, Mariboru, Celju, Kranju, Slovenj Gradcu, na Ptuju, v Murski Soboti, Kopru, v Krškem in Novem mestu. Vsak dan do 110 odraslih oseb s posebnimi potrebami pripeljemo v VDC-je.

Izvajamo prevoze na obnovitveno rehabilitacijo, počitnice, terapevtske kolonije in druge programe Zveze Sonček. Opravljamo tudi prevoze naših uporabnikov na razne kulturne in športne dejavnosti.

V okviru možnosti izvajamo tudi prevoze za zunanje stranke po naročilu.

V uporabi imamo 19 kombiniranih in 5 osebnih vozila.

Podprite nas s prostovoljnim prispevkom

Dodajte kamenček v mozaik lepšega sveta – pomagajte otrokom in odraslim s cerebralno paralizo in drugimi oviranostmi.

Skip to content