Zveza Sonček izvaja aktivnosti v podporo družini z vsebinami in dejavnostmi, namenjenimi družinam vseh oblik v specifičnih življenjskih situacijah.
Vrsto aktivnosti na temo razvijanja odzivnega in senzibilnega starševstva v zvezi izvajamo že več let samostojno ali v povezavi z društvi, saj potrebo po delu s starši in podporo družini zaznavajo tako starši kot strokovni delavci, ki so v stiku z družinami otrok s posebnimi potrebami. Aktivnosti staršem ponujajo informacije za ravnanje z otrokom, učijo čim večje normalizacije in pomena razbremenitve znotraj družine in v razmerju do zunanjega okolja. Izkušnje pri dosedanjem delu z družinami so pokazale, da so nujne zgodnje informacije in podpora družini, ki se srečuje z otrokovo drugačnostjo ter s spremembami v razvoju otroka, mladostnika in odrasle osebe z invalidnostjo. Staršem želimo zagotoviti usposabljanje za odgovorno in zavestno starševstvo ter aktivno reševanje problemov, družinam pa omogočiti izobraževanje za boljšo komunikacijo in medsebojne odnose ter podporo integriteti posameznih članov družine.
Aktivnosti ponujajo prostor in pomoč pri neformalnem druženju ter organiziranje skupin za samopomoč, zajemajo pa tudi informiranje in svetovanje (osebno, telefonsko, prek virtualnega centra o cerebralni paralizi, na predavanjih ipd.) o pravicah, o vzpostavljanju stika s pristojnimi inštitucijami ter o različnih oblikah usposabljanja in izobraževanja (pogovori, predavanja, šole za starše, različne delavnice), o pomoči družinam v specifičnih življenjskih situacijah. Starši otrok s posebnimi potrebami zaradi raznolikih težav, s katerimi se srečujejo, tovrstno podporo zelo potrebujejo, ker v sistemskih oblikah pomoči v okviru zdravstva, starševskega varstva, socialnega varstva in šolstva nimajo zadostne podpore, razumevanja in dejanske pomoči.