Razpis: Projekt CP-AGEING je financirala Evropska komisija v okviru programa ERASMUS+ 2020
Koordinator projekta: POLIBIENESTAR – Raziskovalni inštitut za politiko socialnega varstva (Univerza v Valenciji, Španija)
Partnerji v projektu: Aristotelova univerza v Solunu (Grčija), APCB – Združenje cerebralne paralize Braga (Portugalska), Cerebralna paraliza Grčija – Odprta vrata, Spominčica – Alzheimer Slovenija, Sonček – Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije in AVAPACE (Španija).
Trajanje projekta: 1. 11. 2020–30. 09. 2022
Cerebralna paraliza (CP) je motorična motnja, ki jo spremljajo senzorične, komunikacijske, vedenjske, kognitivne in zaznavne motnje, ki vplivajo na gibanje in držo pri 2,5 osebah na 1.000 rojstev v EU (≈1.000.000 oseb).
Medicinski napredek je podaljšal pričakovano življenjsko dobo odraslih s cerebralno paralizo, vendar se ob tem postavlja vprašanje, kako najbolje obvladovati učinke staranja. V ta namen je bil zasnovan projekt CP-AGEING (https://cpageing.eu/?page_id=457&lang=sl).
Večina oseb s CP med približno 20. in 40. letom starosti izkusi obliko prezgodnjega staranja. Pokaže se večja stopnja kroničnih zdravstvenih težav ter upadanje moči in funkcionalne rezerve, poslabšanje telesne aktivnosti, povečano tveganje za padce in mišično-skeletne zaplete, spremembe v sposobnosti požiranja, zdravstvene težave z zobmi, neželeni stranski učinki zaradi zdravil ali operacij in težave pri hoji ali otrdele mišice (25 odstotkov oseb s CP izgubi sposobnost hoje).
Projekt CP-AGEING smo ustvarili za:
- ozaveščanje o pomembnosti preprečevanja in obvladovanja učinkov staranja ob hkratnem ohranjanju kakovosti življenja odraslih s CP,
- ustvarjanje in prenašanje smernic in orodij za preprečevanje in obvladovanje fizičnega in kognitivnega upada ter za ohranjanje in/ali krepitev samostojnosti in socialne vključenosti, vključno z izbiro in uporabo podpornih tehnologij,
- izvajanje inovativnih strategij v institucijah in doma s spodbujanjem samooskrbe in samostojnosti,
- osredotočanje na staranje oseb, ki pomagajo pomoči potrebnim, ter na vpliv staranja na samo podporo, proces žalovanja ali pravna in ekonomska vprašanja,
- okrepitev sodelovanja med institucijami, odraslimi s CP in osebami, ki jim pomagajo.
V okviru projekta smo izdelali učni načrt za izboljšanje kakovosti staranja odraslih s CP, v katerem bodo neposredno sodelovali končni uporabniki, tj. odrasli s CP in njihovi bližnji.
Prav tako smo izdelali pakete usposabljanj za preprečevanje fizičnega in kognitivnega upada odraslih oseb s CP ter za ohranjanje njihove samostojnosti in socialne vključenosti.
Vzpostavljena je bila platforma za e-izobraževanje (https://elearning.cpageing.eu/), ki vključuje tako izobraževalno gradivo kot različne aktivnosti z upanjem, da bodo te vsebine dostopne številnim osebam s CP, njihovim bližnjim ter tudi strokovnim delavcem.
- CP-AGEING: https://cpageing.eu/?page_id=457&lang=sl (v slovenščini)
- eTraining platfoma: https://elearning.cpageing.eu/
- FB: https://www.facebook.com/CPAgeing