Skupaj v hribe z GOGO

Deli:

Odbor Planinske zveze Slovenije za planinstvo invalidov in oseb s posebnimi potrebami – Odbor inPlaninec – je na novinarski konferenci 10. aprila 2024, ki je potekala v izobraževalnem centru Emil Frey Slovenija v Ljubljani, predstavil letošnje pohode.

Posebna pozornost je bila namenjena akciji Gibalno ovirani gore osvajajo (GOGO 2024), ki bo v petem letu vnovič potekala pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar. Generalni sponzor akcije pa je NiceHash, in sicer že od leta 2020.

Ponosni partnerji akcije GOGO 2024 so:

  • Planinska zveza Slovenije
  • Zveza Sonček
  • Zveza paraplegikov Slovenije
  • Društvo distrofikov Slovenije
  • Združenje multiple skleroze Slovenije.

6. april je mednarodni dan športa za razvoj in mir, akcija Gibalno ovirani gore osvajajo pa vsem gibalno oviranim priporoča in predvsem omogoča aktiven življenjski slog ter čim več telesne dejavnosti. Obenem akcija povezuje invalidske in humanitarne organizacije, krepi solidarnost, medgeneracijsko sodelovanje in prostovoljstvo ter promovira skrb za naravo.

Akcija GOGO 2023 tako v letu 2024 prinaša kar 17 pohodov po poteh, dostopnih tudi za planince na invalidskih vozičkih in pohodnike, ki pri hoji potrebujejo pomoč.

Med pohodi naj omenimo tudi dva izjemna – to sta vzpon na Triglav (19. julija) in vzpon na 4.164 metov visok Breithorn (sredi poletja).

13. 4.Klek (150-letnica PSH)
14. 4.Ankaran – Elerji
11.  5.Prekmurje
19. 5.pohod – izobraževanje
23. 5.Završki (Maistrov) stolp
6. 6.Vseslovenski inkluzijski pohod
15. 6.Dan planincev na Črni na Koroškem
22. 6.Vrh Svetih treh kraljev
29. 6.Parafestival v Tolminu
13. 7.Storžič, Dom pod Storžičem
14. 7.Jelenov studenec
19. 7.Pečke
29. 9.Pohod na Ušte – izobraževanje
05. 10.Kopitnik
12. 10.Draga – Ig
16. 11.Lisca
24. 11.pohod na Boč

Utrinki s pohodov v okviru akcije GOGO v letu 2023

Tamar

9. marca smo imeli »butični« pohod, namenjen bolj promocijski dejavnosti odbora inPlaninec, ter dokazali, da lahko v zimskih razmerah gore osvajajo tudi gibalno ovirani, seveda ob primerni tehnični podpori in spremstvu usposobljenega kadra. V zimskem ambientu so tri gibalno ovirane osebe s posebej prilagojenimi vozički opravile 3,5 km dolgo pot od Planice do Tamarja in nazaj. Invalidski vozički so bili opremljeni s terenskimi gumami; pri vzponu sta dva imela spredaj pritrjeno manjše usmerjevalno kolo, ki dvigne sprednji kolesci, vsi trije so imeli na sprednjem kolesu še majhno smučko za lažje drsenje.

Poti, ki se na prvi pogled zdijo nedostopne, so dostopne tudi za gibalno ovirane, le na nekoliko drugačen način, na primer s smučmi namesto koles, in ob podpori ljudi, ki namesto ovir vidijo izzive.

Iz Strunjana v Portorož in nazaj

Na prvi pohod smo se 15. aprila odpravili tja, kjer je vse preprosto lepo – na prelepo slovensko obalo. Hodili smo po kolesarki poti oziroma pešpoti, ki je del Parenzane (ta ima več imen, na primer Porečanka, Istrijanka). Pisano je bilo tudi zastopanje drugačnosti med udeleženci: slepi in slabovidni, gluhi in naglušni, po kapi, nevrorazlični, dolgotrajno oboleli, s cerebralno paralizo, paraplegijo, multiplo sklerozo, distrofijo …

Pohod k rotundi v Selu

Vsak pohod je unikaten in enkratna izkušnja za udeležence. Omogočamo priložnosti, ustvarjamo razmere za inkluzijsko družbo, v kateri so pravice in možnosti enake za vse. Pohoda vseh akcij (tudi GOGO) odbora inPlaninec – Skupaj v hribe se je 20. aprila udeležilo 124 pohodnikov. Iz Moravskih Toplic po planinski poti in z Vučje Gomile po lažji, primerni tudi za invalidske vozičke. Za pripravo in izvedbo pohoda obeh tras je poskrbelo planinsko društvo Hej, gremo naprej. Cilj pohoda je bila edinstvena opečnata romanska rotunda sv. Nikolaja, ki je bila zgrajena ob koncu 13. stoletja. Udeležencem pohoda so jo tudi odprli za ogled, jo predstavili, ob bližnjem zvonu pa so mnogi pozvonili za srečo.

Pohod k Staremu malnu

K Staremu malnu pri Vrhniki so se 8. junija poleg inPlanincev iz skupin GOGO (Gibalno ovirani gore osvajajo), Odločen korak (Slepi in slabovidni planinci po Slovenski planinski poti) in Nevrorazlični Ama odpravili tudi udeleženci iz Centra IRIS, Centra Janeza Levca, Centra Dolfke Boštjančič Draga – Ig, otroci iz enote Krtek vrtca Domžale in drugi udeleženci iz različnih društev ter številni prostovoljci Zavoda Nefiks in našega sponzorja Autocommerce, člana skupine Emil Frey. Prvič pa so pohod lahko v živo spremljali tudi tisti, ki niso mogli z nami. V organizaciji Ane Monro so namreč pohod prek štirih kamer prenašali na platformi SIMS (https://inplaninec.streams4u.eu/).

Dan slovenskih planincev na Planinskem domu na Kalu

Organizirani pohodi so del dneva slovenskih planincev in eden izmed njih je bil inkluzijski pohod Skupaj v hribe – GOGO. Celodnevni dogodek so skupno organizirali Planinska zveza Slovenije, PD Hrastnik, Planinski dom na Kalu in Občina Hrastnik. Dan slovenskih planincev pa tradicionalno predstavlja tudi začetek glavne planinske sezone. Slavnostni govornik je bil alpinist in publicist Viki Grošelj, ki je prav tako poudaril pomen hoje in dejavnosti za kakovostno življenje.

Žavcarjev vrh

Slovenija je čudovita dežela in z inkluzijskimi pohodi jo lahko raziskujemo in doživimo njeno čarobnost. 17. junija smo se podali v bližino meje z Avstrijo nad Mariborom. inPlanincem je dobrodošlico zaželela oskrbnica koče na Žavcarjevem vrhu, ki se je potegovala za naj kočo leta.

Parafestival v Tolminu

Naslednji GOGO pohod je bil 2. julija, in sicer od Mosta na Soči do Sotočja pri Tolminu, v sklopu Parafestivala oziroma športnega dne za vse na Sotočju Soče in Tolminke v Tolminu (v organizaciji Zveze Sonček). Ta je potekal v okviru Soča Outdoor festivala 2023. Parafestival s sloganom Vključujem je z različnimi športnimi aktivnostmi (pohod, rafting, vožnja s supom in kajakom, plezanje, lokostrelstvo ipd.) privabil številne posameznike, družine in društva.

Dom pod Storžičem

Naša pot je 19. avgusta potekala po makadamski cesti, zato so nekateri udeleženci uporabljali posebne terenske vozičke, ki imajo stabilne gume z dobrim oprijemom in dodatno sprednje kolo, kar omogoča lažje premagovanje ovir.

Planinski dom pod Ježo

Na Planinski dom pod Ježo smo se podali 9. septembra, namesto načrtovane Velike planine. »Oh, nič zanimivega,« so verjetno rekli mnogi in ostali doma. In kako so se zmotili. Po sicer naporni poti do vasi Srednje so se odprla nebesa – Matajur. Lepa asfaltna pot, ob njej polno rožic, pa tuneli kot opomnik na prvo svetovno vojno, ekološke kmetije, skupine večinoma angleških kolesarjev, vse to nas je spremljalo na 5 kilometrov dolgi poti. Številni so se po krepčanju odpravili še naprej po grebenu Kolovrata, drugi pa so si krajšali čas z balinanjem ali plesom.

Pohod od Ankarana do Debelega rtiča in proslava

Ko je na sobotno jutro 23. septembra slovensko zaledje prav nič spodbudno za pohodnike še močil dež, se je na obali počasi že jasnilo. Seveda pa InPlanince z vseh koncev Slovenije, ki v ovirah vidijo izzive, vremenska situacija ni ustavila na poti k pohodu na obali, v Ankaran.

Z zadnjim žigom v knjižici Slovenske planinske poti se je lahko začela slovesnost, s katero se zaključil prostovoljski projekt odbora inPlaninec, Slepi in slabovidni po SPP. Ob tem smo obeležili tudi 70 let Slovenske planinske poti, 130 let Planinske zveze Slovenije, dan slovenskega športa in mednarodni dan znakovnih jezikov. Ob zvokih ansambla Zvita feldna in duo Simi so zbrani rajali do večera.

Šmohor

Inkluzijski pohod na Šmohor je ponovno potekal s prostovoljci, ki imajo okrepljeno zavest o solidarnosti in nesebično spremljajo tistega, ki spremstvo potrebuje. Za spremstvo jih verjetno prepričata veselje in ganjenost udeležencev. Prostovoljci najštevilčnejše pomagajo inPlanincem v akciji Gibalno ovirani gore osvajajo (GOGO), ki gore osvajajo na vozičkih, s pohodnimi palicami ali drugimi pripomočki.

Ig – CUDV Draga

Dobrodelna prireditev 13. rekreacijski tek in hoja ob Draških ribnikih je 14. oktobra v izvrstni organizaciji CUDV Draga Ig privabila veliko dobrosrčnih ljudi od vsepovsod. Na izbiro so bili tek na 200 metrov, hoja na 500 metrov ter tek ali hoja na 4 in 8 kilometrov. Prireditev se je zaključila s kratkim kulturnim programom, pogostitvijo in srečelovom.

Podprite nas s prostovoljnim prispevkom

Dodajte kamenček v mozaik lepšega sveta – pomagajte otrokom in odraslim s cerebralno paralizo in drugimi oviranostmi.

Skip to content