Zakon o celostni zgodnji obravnavi predšolskih otrok s posebnimi potrebami

Deli:

S 1. januarjem 2019 je stopil v uporabo Zakon o celostni zgodnji obravnavi predšolskih otrok s posebnimi potrebami.

S tem zakonom se po dveh desetletjih, odkar so invalidske organizacije pripravile osnutek Zakona o zgodnji obravnavi otrok s posebnimi potrebami, ureja celostna zgodnja obravnava otrok s posebnimi potrebami, otrok z rizičnimi dejavniki v predšolskem obdobju ter družine v predšolskem obdobju z namenom, da se zagotovi in spodbudi otrokov razvoj, okrepi zmogljivost družine ter spodbudi socialna vključenost družine ter otroka.

V Sloveniji je okoli 400.000 otrok in mladih do 19. leta, od tega jih je od 40.000 do 60.000 s tveganimi dejavniki razvoja. In zakon se nanaša prav na slednje, z namenom odpraviti ali zmanjšati motnje in razvojne težave ter zagotoviti pomoč družini.  (vir: Delo).

Izvajalci zgodnje obravnave bodo Centri za zgodnjo obravnavo, na njihov predlog pa lahko storitve zgodnje obravnave izvajajo tudi javni vrtci, socialno varstveni zavodi, centri za socialno delo, centri za duševno zdravje in svetovalni centri.

Pomembne novosti zakona so tudi uvedba predstavnika družine, razširitev razvojnih ambulant ter financiranje razvojnih oddelkov vrtcev za otroke s posebnimi potrebami.

Več o omenjenem zakonu si lahko preberete na https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2017-01-2065

Podprite nas s prostovoljnim prispevkom

Dodajte kamenček v mozaik lepšega sveta – pomagajte otrokom in odraslim s cerebralno paralizo in drugimi oviranostmi.

Skip to content