S slavnostno prireditvijo so se v nedeljo, 8. septembra, zvečer končale 17. poletne paralimpijske igre. Več kot 4400 športnic in športnikov iz 168 držav in ekipa beguncev so se potegovali za 549 kompletov medalj. Franček Gorazd Tiršek je osvojil zlato medaljo z zračno puško stoje v kategoriji R4. Paralokostrelca Živa Lavrinc in Dejan Fabčič pa sta med dvojicami osvojila bronasto odličje.
Zaključna prireditev na osrednjem pariškem stadionu Stade de France je potekala pod geslom Paris est une fete (Pariz je zabava), dogajanje je popestrilo kar 24 najboljših francoskih DJ-jev, ki so jim prisluhnili zbrani parašportniki. Na zaključni prireditvi se je na stadionu zbralo kar 64.000 gledalcev, ki so zaploskali tudi predstavnikov 169 delegacij, ki so se zvrstili v mimohodu zastav. Slovensko zastavo sta nosila bronasta Živa Lavrinc in Dejan Fabčič.
Največ predstavnikov na paralimpijskih igrah je imela Kitajska, ki je tudi država z največ osvojenimi medaljami v zgodovini poletnih paralimpijskih iger, saj so jih zbrali kar 1299, od tega 554 zlatih. Tudi v Parizu se je najbolj izkazala Kitajska, njene parašportnice in parašportniki so osvojili 220 medalj (94 zlatih, 76 srebrnih, 50 bronastih), sledijo ji Velika Britanija (124) in ZDA (105). Kolajne je osvojilo 85 držav, 65 pa vsaj eno zlato, vključno s Slovenijo. S sedmimi zlatimi kolajnami je junakinja iger kitajska plavalka Yuyan Jiang.
Za najuspešnejšega člana slovenske ekipe v Parizu Franček Gorazd Tiršek je to že peta medalja na igrah v karieri, vendar prva zlata.
Slovenske odbojkarice sede, ki so prav tekmovale v Parizu, pa so osvojile šesto mesto.
Slovenski paralimpijci v Parizu:
- deset odbojkaric sede (Jana Ferjan, Lena Gabršček, Bogomira Jakin, Barbara Kocmur, Saša Kotnik Hren, Suzana Ocepek, Vesna Pogačar, Klara Vrabič, Tija Vrhovnik in Danica Gošnak)
- dva lokostrelca (Živa Lavrinc v disciplini ženski individualni ukrivljeni lok – recurve, Dejan Fabčič pa v disciplini moški individualni sestavljeni lok – compound)
- atletski metalec diska (Henrik Plank)
- strelec (Franček Gorazd Tiršek)
- vodja odprave: dr. Boro Štrumbelj.
Paralimpijska zastava in slogan teh iger
Paralimpijska zastava prikazuje tri barvne (agitos) krivulje v rdeči, modri in zeleni barvi na beli podlagi. Beseda agito v latinščini pomeni »premikam se«. Ti trije simboli ponazarjajo športnike, ki tekmujejo na paralimpijskih igrah, ki se zberejo z različnih delov sveta, da bi se pomerili v duhu športnega tekmovanja. Rdeča, modra in zelena barva so bile izbrane, ker so najpogosteje zastopane na zastavah držav po vsem svetu. Celotna zastava pa simbolizira gibanje, aktivnost in energijo paralimpijskega gibanja ter poudarja moto paralimpijskega gibanja Duh v gibanju.
Slogan tokratnih paralimpijskih iger Široko odprte igre pa izraža idejo, da so igre dostopne vsem, brez izjem. Poudarja inkluzivnost, odprtost in željo po ustvarjanju priložnosti za vse športnike ter navdihovanje ljudi po vsem svetu.
Zastava in slogan skupaj ponazarjata temeljne vrednote paralimpijskega gibanja – pogum, odločnost, enakopravnost in navdih – ter vabita k zavezanosti k ustvarjanju bolj vključujoče in enakopravne družbe.
Los Angeles ter Milano in Cortina d´Ampezzo
Paralimpijsko zastavo je ob koncu dogodka pariška županja Anne Hidalgo predala Parsonsu, le ta pa županji naslednjega prireditelja Los Angelesa, Karen Bass.
18. poletne paralimpijske igre bodo 2028, v Los Angelesu (15.– 27. 8. 2028).
Vmes pa nas čakajo že zimske igre: 14. zimske paralimpijske igre bodo leta 2026 v Milanu in Cortini d´Ampezzo (6.–15. 3. 2026).
Zapisal: Boris Šmigoc
Fotografije: spletna stran Zveze za šport invalidov Slovenije – slovenski paralimpijski komite (SPORTIDA | Photo Agency)
Boris Šmigoc je član uredniškega odbora revije Sončnik. Ima cerebralno paralizo in motnjo govora (dizartrija) (pojasni, da ga je mogoče vse razumeti, če se potrudi in če je obojestransko zanimanje) in kljub temu potuje, kadar se le pokaže priložnost.
O svojih dogodivščinah piše tudi blog.
Vabljeni k branju: Boris Šmigoc – Boorriicchhii (boris-smigoc.si)