V okviru projekta Korak k Sončku bomo tudi v šolskem letu 2024/25 organizirali inkluzivne kulturne dneve Sprejemanje drugačnosti z lutkovno predstavo Veveriček posebne sorte. Po predstavi nastopajoči v odkritem pogovoru spregovorijo o tem, kaj vse zmorejo, znajo, sanjajo …
Učencem in učenkam ter vrtčevskim otrokom na ogled ponujamo lutkovno predstavo Veveriček posebne sorte po zgodbi pisateljice Svetlane Makarovič. V njej igrajo uporabniki Centra Sonček Novo mesto in člani dolenjskega društva – osebe z ovirami oziroma s posebnimi potrebami. Po predstavi pa nastopajoči v odkritem pogovoru spregovorijo o tem, kaj vse zmorejo, znajo, sanjajo … Osebe z ovirami oziroma s posebnimi potrebami tako učencem in učenkam predstavijo svojo življenjsko zgodbo in jim razložijo, kako se spoprijemajo z vsakdanjimi težavami in ovirami.
Lutkovno predstavo Veveriček posebne sorte smo prvič uprizorili ob slavnostni otvoritvi novih prostorov Centra Sonček Novo mesto. V letu 2023 smo dobili priložnost, da v sodelovanju z Društvom Sonček Dolenjske in Bele krajine predstavimo lutkovno predstavo tudi v šolskem katalogu Delavnice navdiha 2023/2024. S tem se je odprla pot, da smo lahko sporočilo predstave ponesli tudi po osnovnih šolah po vsej Sloveniji.
Predstava poteka v okviru razvojno-raziskovalnega projekta Korak k Sončku, ki ga izvaja Zveza Sonček. S predstavo smo gostovali že na 18 osnovnih šolah in v vrtcih.
Znana zgodba govori o veveričku Čopku, ki je malce drugačen od drugih veveric, saj ima eno tačko tanjšo od druge in zato ne more skakati. Zaradi svoje drugačnosti je sprva izločen iz družbe. Ker pa ima časa na pretek, se izuri v drugih stvareh kot preostale veverice, ki mislijo, da je skakanje in plezanje edino, kar lahko počnejo na svetu. Nauči se šteti, napovedovati vreme, peti, pripovedovati in na koncu si pridobi svoje mesto v gozdu.
Pri nastajanju predstave, predvsem pri postavitvi in izdelovanju scene, so sodelovali uporabniki in zaposleni Centra Sonček Novo mesto ter člani Društva Sonček Dolenjske in Bele krajine. Sceno so iz predstave v predstavo nadgrajevali. Velika pridobitev je bila tudi tonsko ozvočenje, ki ga je omogočil Borut Antončič. S tem je predstava v polnosti zaživela in na šolah požela uspeh.
Sončki se vedno znova veselijo nastopov v različnih krajih po Sloveniji, saj je že samo potovanje tja pravo doživetje. Ob tem spoznavajo nove ljudi in nastopajo pred večjo množico, kar je za nekatere med njimi nekaj novega.
Vsi nastopajoči so se na vajah in predstavah srečevali z različnimi izzivi, vendar so jih vse uspešno premostili. Pri tem so pridobili samozavest in zavedanje, da jim v stvareh, ki si jih zadajo, lahko uspe kljub oviram na poti do cilja. Med njimi se je stkala posebna vez, ki jih kljub kakšnemu nesoglasju povezuje in spodbuja k nadaljnjemu sodelovanju v predstavi.
Vtisi igralcev oziroma lutkarjev
Goran Mikolj, uporabnik: »Prvič sodelujem pri lutkovni predstavi. Predstava mi je všeč. Vedno se kaj novega naučim. Zelo lepo mi je, da imamo tudi vaje. Zdaj ko že znamo, jih ne potrebujemo več toliko. Po vsaki predstavi učenci postavljajo vprašanja. Moja naloga je, da jim podajam mikrofon. Otroci me presenečajo s svojimi vprašanji. Včasih po koncu predstave dobimo darila, ki so jih izdelali otroci. Rad bi še nadaljeval z nastopi.«
Jan Slak, uporabnik: »V lutkovni predstavi igram glavno vlogo, sem veveriček Čopko. Zadovoljen sem s predstavo. Uživam v igranju in dobri družbi. Lepo mi je, da spoznavam nove kraje in ljudi.«
Ema Bobič, uporabnica: »Imeli smo kar nekaj predstav po vsej Sloveniji. Nastopili smo v Celju, Kranju, Žužemberku, Cerkljah ob Krki in drugod. Sem zelo vesela, zadovoljna in srečna.«
Jožica Vlašič, zaposlena v VDC Sonček Novo mesto: »Lutkovna predstava Veveriček posebne sorte je predstava, v kateri otrokom predstavimo drugačnost, predvsem pa jim pokažemo, kaj vse zmorejo naši uporabniki kljub svoji invalidnosti. Vsi skupaj smo predstavo dodelovali z raznimi idejami. Pri izdelavi scene smo dali prosto pot domišljiji, prilagoditi smo jo morali le prevozu v kombiju. Vaje so bile posebne dogodivščine, polne smeha in dobre volje, kar nas je še bolj povezalo. Zdaj ko smo že večkrat nastopili in dobili same pozitivne kritike, sem vesela. S predstavo smo uporabnikom dali možnost, da se izkusijo v nečem novim, da obogatijo svoje življenje z novo aktivnostjo. Publiki pa smo pokazali, da ni ovir za sanje.«
(Jožica Vlašič je skupaj z uporabniki Centra Sonček Novo mesto izdelala sceno, lutke in kostume).
Informacije:
- Lutkovna predstava Veveriček posebne sorte in pogovor o drugačnosti
- Dramska skupina Društva Sonček Dolenjske in Bele krajine in Varstveno delovnega centra (VDC) Sonček Novo mesto
- Predstava je namenjena otrokom v vrtcu in v osnovni šoli, traja dve šolski uri, uprizorimo pa jo v prostorih šole ali vrtca.
- Če želite, da obiščemo vašo šolo ali vrtec, nam pišite: korak@soncek.org / novo.mesto@soncek.org
- Sonček – Društvo za cerebralno paralizo Dolenjske in Bele krajine je nevladna invalidska organizacija, ki združuje osebe z ovirami oziroma invalidnostjo, njihove starše, strokovne delavce in prostovoljce. Nahajamo se na Ljubljanski cesti 26 v Novem mestu (Hedera), kjer dopoldne deluje enota VDC Sonček, popoldne pa vrsta drugih dejavnosti. Veseli bomo vašega obiska.
- Več: http://www.soncek-nm.si/domov/ https://www.facebook.com/DrustvoSoncekDolenjskeInBeleKrajine
Vodja projekta Korak k Sončku:
Irena Vovk Terčič