Predstavnik družine – podpora družinam otrok s posebnimi potrebami oziroma z rizičnimi dejavniki

Deli:

S 1. januarjem 2019 je začel veljati Zakon o celostni zgodnji obravnavi predšolskih otrok s posebnimi potrebami (ZOPOPPV). V obravnavo vključuje celotno družino, ne samo otroka, in družini ponudi možnost podpore s predstavnikom družine.

Če menite, da potrebujete pomoč predstavnika družine, nam pišite (zveza@soncek.org) ali nas pokličite (01/534 06 67).

Namen celostne obravnave je zagotoviti in spodbuditi otrokov razvoj, obenem pa okrepiti zmogljivost družine ter spodbujati socialno vključenost tako družine kot otroka. V zakonu (objavljen je v Ur. l. RS, št. 41/2017) je namreč določeno, da predstavnik družine nudi družini otroka s posebnimi potrebami pogovor, podporo in informacije o programih v podporo družini ter pomoč pri sodelovanju z drugimi institucijami.

Kdo je lahko predstavnik družine?

Predstavniki družine so osebe, ki so starši otroka s posebnimi potrebami ali z rizičnimi dejavniki ter imajo izkušnje s področja zgodnje obravnave.

Predlagajo jih nevladne organizacije, ki imajo status nevladne organizacije v javnem interesu, v svoje aktivnosti vključujejo družine otrok s posebnimi potrebami in imajo med področji delovanja podporo družinam otroka s posebnimi potrebami.

Predstavnika družine imenuje minister, pristojen za socialno varstvo, za tri leta in je lahko ponovno imenovan. Kandidat za predstavnika družine pa mora pred imenovanjem opraviti izobraževanje, ki traja najmanj 16 ur.

V Zvezi Sonček je predstavnica družine po ZOPOPPV mag. Violeta Suhadolnik.

Po Pravilniku o predstavniku družine na področju celostne zgodnje obravnave predšolskih otrok s posebnimi potrebami (objavljen je v Ur. l. RS, št. 3/2000) mora imeti predstavnik družine strokovne kompetence:

  • zaključeno najmanj izobrazbo, pridobljeno po izobraževalnih programih za pridobitev srednje poklicne izobrazbe, ki je po zakonu, ki ureja slovensko ogrodje kvalifikacij, uvrščena v 5. raven,
  • poznavanje dela nevladne organizacije, ki ga je predlagala,
  • opravljeno najmanj eno izobraževanje s področja celostne zgodnje obravnave in
  • opravljeno osnovno izobraževanje za predstavnika družine.

Kje je objavljen seznam predstavnikov družine?

Starši lahko predstavnika družine izberejo s seznama predstavnikov družine, ki je objavljen na spletni strani ministrstva, pristojnega za področje sociale. Predstavnik družine je dolžan varovati osebne podatke družine. Na željo oziroma predlog staršev lahko za podporo in svetovanje družini sodeluje na sestankih multidisciplinarnega tima.

Družina ima pravico do proste izbire predstavnika družine. Starši lahko predstavnika družine v času zgodnje obravnave zamenjajo ali se mu odpovejo. V zgodnjo obravnavo pa se lahko na željo staršev vključujejo tudi nevladne organizacije, ki družinam nudijo psihološko pomoč, svetovanje in podporo.

Predstavniki družine so starši otroka s posebnimi potrebami in imajo lastno izkušnjo s področja zgodnje obravnave. Upoštevati morajo načela zagotavljanja največje koristi za otroka ob zagotavljanju vseh informacij za starše in psihosocialne pomoči. Predstavniki okrepijo starše pri zagotavljanju njihove pravice do informiranosti o otrokovih obravnavah in napredku ter pri njihovi aktivni vlogi v stikih s strokovnimi delavci na področju zdravstva, vzgoje in izobraževanja ter sociale, s čimer se povečuje zmogljivost družine pri skrbi za otroka.

V Zvezi Sonček menimo, da predstavnik družine lahko pomembno prispeva pri premagovanju ovir in težav, s katerimi se srečuje družina, obenem pa je opora v stikih z zdravstvenimi, vzgojno-izobraževalnimi in socialnimi delavci ter drugimi državnimi organi v postopkih vključevanja otroka v predšolskem obdobju.

Kako pa je v praksi?

Za zdaj je predstavnik družine premalo uveljavljena pravica oziroma možnost, ki bi jo družine z otroki s posebnimi potrebami lahko izkoristile. Družine niso dovolj seznanjene z možnostjo, da se lahko povežejo s predstavnikom družine. Kje pa lahko to informacijo dobijo? V razvojnih ambulantah? V nekaterih imajo strokovni kader, ki je predstavniku družine naklonjen in ga vključujejo v postopke.

Zveza Sonček izvaja podporo in pomoč v zdravstveno-terapevtskih kolonijah – šolah za starše, vendar te potekajo le enkrat na leto sedem dni, ne pa vse leto.

  • Če menite, da potrebujete pomoč, nam pišite (zveza@soncek.org) ali nas pokličite (01 439 17 50).
  • Predstavnica družine po ZOPOPPV v Zvezi Sonček je mag. Violeta Suhadolnik. Za več informacij ji pišite na elektronski naslov violeta.suhadolnik@soncek.org.

(Publikacijo so pripravili na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti)

Podprite nas s prostovoljnim prispevkom

Dodajte kamenček v mozaik lepšega sveta – pomagajte otrokom in odraslim s cerebralno paralizo in drugimi oviranostmi.

Skip to content