Vote4All.eu – demokratična participacija oseb s cerebralno paralizo in kompleksnimi oviranostmi

Deli:

Vote4All.eu, ki ga vodi Evropska zveza za cerebralno paralizo (Cerebral Palsy European Union Association – CP-ECA) in v katerem kot partner sodeluje tudi Zveza Sonček, je projekt, s katerim želimo spodbuditi udeležbo oseb s cerebralno paralizo in kompleksnimi oviranostmi v evropskih demokratičnih procesih.

Prvi v nizu dogodkov bo spletno usposabljanje, ki bo potekalo 23. in 24. 1. 2025 (program) in na katerem bomo med drugim predstavili vsebino študijskih obiskov. Dogodek je odprt za vse, potrebna pa je registracija (registracija).

Študijski obiski v petih državah EU in spletna konferenca Dan demokracije

S študijskimi obiski želimo usposobiti skupino zagovornikov, da bodo v svojih državah spodbujali večjo vključenost in s tem boljšo zastopanost oseb z oviranostjo med volilnimi kandidati.

Študijski obiski bodo potekali:

  • Milano (Italija): 13. do 15. 2.; rok za prijavo je 15. 1. Rdeča nit je državljanska angažiranost in socialna vključenost.
  • Ljubljana (Slovenija): 12. do 14. 3. (prijava); rok za prijavo je 31. 1. Rdeča nit je volilna sposobnost in bivanje v skupnosti (program).
  • Lizbona in Porto (Portugalska): 7. do 11. 4. (prijava); rok za prijavo je 14. 2. Rdeča nit so dostopne volitve.
  • Haag (Nizozemska): 26. do 28. 5. (prijava); rok za prijavo je 31. 3. Rdeča nit je zastopanje oseb z oviranostjo.
  • Bruselj (Belgija): 15. do 17. 7. (prijava); rok za prijavo je 16. 5. Rdeča nit bodo demokratični procesi v EU.

Program študijskega obiska v Ljubljani – v Centru Sonček Šiška

12., 13. in 14. marec 2025

PROGRAMME – DAY 1, 12th of March

Time

Activity

13:30

Meeting at Center Soncek Siska (Ljubljana) and dgreetings from Soncek Associaton leaders

15:00

  • Presentations of the mission, vision, programs, and services of the Soncek Association, Emir Okanović, president of the organization.
  • Independent living is a condition for independent decision-making, dr. Andreja Rafaelič.
  • Voting Right Is Not a Whim (Slovenia), Irena Vovk Terčič.
  • Independent living is a condition for independent decision-making, Andreja Golob.

17:30

Presentation of Sports Federation for the Disabled of Slovenia – Slovenian Paralympic Committee, Maja Bobnar, vice president.

PROGRAMME – DAY 2, 13th of March

9:30 –13:00

The (half-day) training will include learning how to write and speak in an easy language, Alenka Hanuš Pečovnik and Saša Lesjak (Zavod Risa) / two groups: English and Slovene.

13:00-15:00

Free time for lunch.

15:00 -17:00

Round table and discussion: The focus on the legal capacity to vote.

Agnes Kojc (moderator), dr. Sara Ahlin Doljak (a lawyer and professor), Boštjan Vernik Šetinc (independent adviser to the Advocate of Principle of Equality), Tatjana Knapp (Zavod Risa), Ulla Bohman (independent consultant from Sweden).

17:30

The presentation of Boccia, a Paralympic sport, the game of strategy and accuracy initially designed to be played by people with cerebral palsy, Natalie Finkšt, Boccia Team Slovenia.

PROGRAMME – DAY 3, 14th of March

Time

Activity

9:30

11:00

13:00

Meeting with Slovenian national organisation: the Advocate of the Principle of Equality, an independent and autonomous state body mandated to deal with discrimination.

A guided tour of Ljubljana’s old city centre (meeting point: Prešern square).

We will visit Skrbovin’ca, Care Trade Gifts, where we can buy craft products made by people with disabilities.

Lunch at Druga Violina (a restaurant managed by people with disabilities)

Zadnji v nizu dogodkov bo spletna konferenca Dan demokracije, ki bo 15. septembra (registracija). Na tem dogodku bodo imeli zagovorniki oseb z oviranostmi priložnost sodelovati z oblikovalci politik in predstaviti rešitve za izboljšanje sodelovanja ljudmi z oviranostmi v demokratičnih procesih.

Program za vsak študijski obisk je na voljo na spletni strani projekta: https://cerebralpalsyeurope.org/vote4all-eu/. Število prijav je omejeno; organizator si pridružuje pravico, da sam izbere udeležence študijskih obiskov (Participation Conditions).

Demokratično sodelovanje pomeni, da vsi državljani EU uveljavljamo svojo volilno pravico. Po volitvah poslancev v Evropski parlament leta 2024 je treba nadaljevati s prizadevanji za boljšo dostopnost volišč za ljudi z različnimi oviranostmi ter poskrbeti, da bodo informacije o volilnih postopkih in referendumih dostopne ter lahko razumljive za vse. Pogosto se tudi dogaja, da kandidati, ki kandidirajo na volitvah, ne zastopajo interesov volivcev z oviranostmi; volilna motivacija oseb z oviranostjo je zato manjša, saj se zdi, da jih nihče ne sliši.

Namen projekta je osebe s cerebralno paralizo in drugimi kompleksnimi oviranostmi ter njihove reprezentativne organizacije na nacionalni ravni informirati in opremiti z znanjem, kako zagovarjati svojo pravico do sodelovanja v političnem procesu.

V projektu bomo usposabljali »zagovornike demokracije« na nacionalni ravni o tem, kako zagotoviti, da osebe z oviranimi lahko uveljavljajo svojo volilno pravico. Osredotočali se bomo na inovativne rešitve za spodbujanje sodelovanja oseb z oviranostmi v demokratičnih procesih.

Poleg tega je namen projekta zagovornike in samozagovornike spodbuditi, da se tudi sami politično udejstvujejo, da se učijo, kako deluje Evropska unija, kakšen je njen vpliv na življenje oseb z oviranostmi ter kako lahko sami izboljšamo zastopanost oseb z oviranostmi v najrazličnejših institucijah.

Želimo in pričakujemo, da bodo zagovorniki in samozagovorniki nato postali ambasadorji sprememb na nacionalni ravni.

Zakaj je projekt Vote4All pomemben?

Splošna volilna pravica pomeni, da imajo volilno pravico vse osebe, ki izpolnjujejo pogoje. Za številne osebe z intelektualno oviranostjo ta pravica obstaja le načeloma, v praksi pa ne. Kljub nedavnim izboljšavam številnim osebam z oviranostjo pravne, tehnične in fizične ovire še vedno preprečujejo svobodno in tajno glasovanje. V 11 evropskih državah je omogočen popoln odvzem poslovne sposobnosti, kar posameznikom odvzema pravico do sprejemanja osebnih odločitev, v 14 državah jim je lahko odvzeta volilna pravica, več kot 852.000 jih pa živi v domovih, ločenih od družbe.

Demokratično sodelovanje od državljanov tudi zahteva, da uveljavljajo svojo volilno pravico. Kadar volilni kandidati ne odražajo strukture splošnega prebivalstva, je neizogibno, da se volilna motivacija med tistimi, ki se počutijo premalo zastopane, zmanjša.

V Sloveniji so 9. junija 2024 na volitvah poslancev v Evropski parlament prvič lahko volili tudi tisti polnoletni državljani z intelektualnimi in psihosocialnimi oviranostmi, ki jim je bila volilna pravica v preteklosti odvzeta, ker so bili postavljeni pod skrbništvo.

Tri nevladne organizacije – Zveza Sonček, Zavod Risa in Društvo za kulturo inkluzije – smo se povezale v skupnem projektu, ki se imenuje Volilna pravica ni kaprica, Gibanje za odpravo odvzema volilne pravice osebam z invalidnostjo. Projekt, ki je bil podprt s sredstvi programa Active Citizens Fund Slovenija 2014–2021, se je končal 15. aprila 2024.

Eden ključnih uspehov projekta je zagotovo to, da so poslanci Državnega zbora 30. januarja 2024 soglasno sprejeli novelo Zakona o volitvah v državni zbor ZVDZ-E (79 za, nihče proti), s katero je bila odpravljena omejitev aktivne in pasivne volilne pravice osebam, ki so zaradi intelektualne in psihosocialne oviranosti postavljene pod skrbništvo (takih oseb je bilo januarja lani 4026).

V izvirniku: Vote4All.eu – Promoting Citizens’ Participation in European Democracy by Improving Accessibility and Inclusion for Persons with Cerebral Palsy and Complex Disabilities
Spletna stran projekta: Vote4All.eu – cp-eca
Koordinator projekta: Evropska zveza za cerebralno paralizo (Cerebral Palsy European Union Association – CP-ECA)
Partnerji v projektu: Associação do Porto de Paralisia Cerebral (Portugalska), CP Nederland (Nizozemska), Federação das Associações Portuguesas de Paralisia Cerebral (Portugalska), Fight the Stroke Foundation ETS (Italija) in Sonček – Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije
Pridruženi partnerji in podporne organizacije: European Disability Forum, Cerebral Palsy Greece/Open Door, Paralysie Cérébrale LuxembourgConfederación Aspace, CP Sverige, Fondation Paralysie CérébraleCRC Central Remedial Clinic in Association Maria Beatrice
Razpis: CERV Programme EU (CERV-2023-CITIZENS-CIV)
Trajanje projekta: od 1. junija 2024 do 31. novembra 2025
Vodja projekta v Sloveniji: Irena Vovk Terčič, irena.vovk@soncek.org

Podprite nas s prostovoljnim prispevkom

Dodajte kamenček v mozaik lepšega sveta – pomagajte otrokom in odraslim s cerebralno paralizo in drugimi oviranostmi.

Skip to content