Nedeljska reportaža Korak k Sončku – Ena šola za vse

Deli:

Ste se morda že kdaj sprehodili po poligonu za slepe? Ste se preizkusili v boccii, paranamiznem tenisu, odbojki sede ali baskinu? V okviru projekta Korak k Sončku, ki se izvaja v okviru Zveze Sonček, nastajajo inkluzivni športni dnevi Vsi za enega, eden za vse z namenom, da otrokom v vrtcih in osnovnih šolah predstavijo parašporte, v katerih se lahko ob pomoči vrhunskih parašportnikov tudi preizkusijo.

Inkluzivni športni dan Korak k Sončku je bil v drugi polovici oktobra namenjen učencem osnovne šole 27. julij Kamnik.

»Ker imamo na naši šoli zelo majhno telovadnico, se naši učenci preizkušajo v parašportih v telovadnici Ciriusa Kamnik, Centra za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje. Naši učenci so bili navdušeni že nad prostorom, saj imajo le redko priložnost, da izkusijo prostranost velike športne dvorane. Do zdaj smo v projektu Korak k Sončku sodelovali tako, da smo naše otroke in mladostnike, ki imajo večinoma motnjo v duševnem razvoju, predstavili otrokom, ki obiskujejo redne šole in vrtce. Tokrat smo želeli našim učencem predstaviti osebe, ki imajo primanjkljaje na drugih področjih, zlasti na gibalnem. Spoznali smo različne športe, s katerimi se ukvarjajo osebe z invalidnostjo in v njih tudi tekmujejo. Otroci so ugotovili, da se ljudje kljub svojim primanjkljajem lahko ukvarjajo z različnimi športi,« je povedala Nataša Planko, specialna in rehabilitacijska pedagoginja.

Na športnem dnevu se nam je pridružila tudi novinarka Radia Prvi RTV Slovenija Petra Medved in nastala je Nedeljska reportaža – Korak k Sončku. Prisluhnete ji lahko tudi na YouTube kanalu Zveze Sonček in v podkastih Radia Prvi Nedeljska reportaža.

Otroci in mladostniki so igrali sedečo odbojko s paralimpijcema Miro in Jordanom Jakinom. Preizkusili so se v baskinu, košarki podobni ekipni igri, ki jo igrajo igralci z oviranostmi in igralci s polnimi gibalnimi sposobnostmi. Paranamizni tenis sta predstavila državna reprezentanta Karin Praček in Luka Trtnik. Boccio, prilagojeno dvoransko balinanje, primerno tudi za najtežje gibalno ovirane, pa so igrali skupaj z uporabniki Centra Sonček Rožanska iz Ljubljane. Spoznavali smo tudi občutke slepih, saj smo s prevezami čez oči premagovali ovire na poligonu.

Športnega dneva se je udeležila tudi Živa Lavrinc, paralokostrelka in Kamničanka, ki je na letošnjih paralimpijskih igrah v Parizu skupaj z Dejanom Fabčičem osvojila bronasto medaljo.


Šole in vrtce vabimo, da se vključite v razvojno-raziskovalni projekt Korak k Sončku (www.soncek.org).

Začetki projekta Korak k Sončku – Veveriček gre v šolo

Začetnici projekta Korak k Sončku sta bili učiteljica na OŠ Orehek pri Kranju Tatjana Štular in Marija Božič iz Zveze Sonček, in sicer v šolskem letu 1993/1994.

V letu 1994 je Svetlana Makarovič napisala pravljico Veveriček posebne sorte (ilustriral jo je Marjan Manček) in jo podarila otrokom s cerebralno paralizo. 

Projekt se je naprej imenoval Korak k Sončku – Veveriček gre v šolo, po desetih letih pa je dobil novo ime, in sicer Korak k Sončku – Ena šola za vse.

V šolskem letu 2024/2025 je v projekt vključenih 160 šol in vrtec; na OŠ Orehek pa so v Korak k Sončku vključeni že od leta 1993.

Vodja projekta Korak k Sončku je Irena Vovk Terčič (irena.vovk@soncek.org).

Eden temeljnih ciljev projekta Korak k Sončku je udejanjanje pravic vseh otrok, da bi hodili v vrtec in šolo v svojem šolskem okolišu. V Zvezi Sonček zagovarjamo »Eno šolo za vse«, ki bo pod eno streho združevala otroke z oviranosti in brez. Sprejemanje različnosti je namreč ključnega pomena za vključujočo in pravično družbo.

Podprite nas s prostovoljnim prispevkom

Dodajte kamenček v mozaik lepšega sveta – pomagajte otrokom in odraslim s cerebralno paralizo in drugimi oviranostmi.

Skip to content