Zveza Sonček od marca 2024 sodeluje v projektu Spodbujanje vključujočih socialnih in prostočasnih dejavnosti za mlade z različnimi oviranostmi, ki ga financira Agenzia Italiana per la Gioventù, italijanska nacionalna agencija za program Erasmus+. Vanj so vključeni tudi partnerji iz Italije (Fondazione Don Giovanni Zanandrea Onlus), Srbije (AMUSE – Aktivni mladi u srećnoj Evropi udruženje) in Grčije (Changing myself … I change the world!).
V okviru projekta smo v prostorih VDC Sonček Rožanska v Ljubljani 8. in 9. ter 12. in 13. avgusta izvedli delavnice.
Cilj projekta je ustvariti učni načrt z naslovom Usposabljanje mladinskih delavcev za podporo socialnemu vključevanju mladih z različnimi oviranostmi v prostočasne dejavnosti in aktivnosti na prostem, ki bo orodje za usposabljanje mladinskih delavcev za delo z mladimi z oviranostmi, ter razviti platformo za e-učenje.
Učni načrt je razvit kot vir, ki se uporablja za sistematično nadgradnjo kompetenc mladinskih delavcev. Sestavljajo ga podrobni načrti praktičnih delavnic in priporočila, ki jih vodje delavnic lahko uporabijo pri usposabljanju mladinskih delavcev. Zasnovan je tako, da vsebuje načrt za organizacijo sedemdnevnega usposabljanja, ki mladinske delavce opolnomoči za spodbujanje socialne vključenosti mladih z oviranostmi prek aktivnosti na prostem in prostočasnih dejavnosti. Da bi to dosegli, smo pri pripravi učnega načrta upoštevali različne potrebe mladih in izzive spodbujanja socialne vključenosti mladih z oviranostmi. Omogoča tudi razumevanje in praktično izkušnjo dobrih praks, metod in orodij za vključevanje prek aktivnosti na prostem, plesa in prostočasnih dejavnosti, ki jih lahko mladinski delavci uporabijo pri svojem delu.
Delavnice v okviru učnega načrta zajemajo teme, kot so spoznavanje različnih vrst telesnih in duševnih motenj ter socialnih in učnih potreb, posebnosti pri delu z mladimi z motnjami v duševnem razvoju, vloga mladinskih delavcev v raznolikih prostočasnih dejavnostih, integriranem športu (prilagojena sedeča odbojka, baskin), dostopnem plesu in gibanju, aktivnostih na prostem za vse, spodbujanje pozitivnega odnosa in empatije za vključevanje mladih z različnimi oviranostmi, oblikovanje vključujočih skupnosti na področju prostočasnih dejavnosti, plesa in aktivnosti na prostem.
Štiridnevno usposabljanje v Zvezi Sonček
Partnerji smo se dogovorili za vmesne cilje projekta. Ena od nalog je izvedba štiridnevnega usposabljanja za 20 udeležencev, ki sodelujejo ali pa imajo željo sodelovati z mladimi z oviranostmi, z namenom, da s konkretnimi predlogi in popravki izboljšamo učni načrt.
Tako smo v prostorih VDC Sonček Rožanska v Ljubljani 8. in 9. ter 12. in 13. avgusta izvedli delavnice na temo povezovanja skupine, različnih vrst telesnih in duševnih motenj, sedeče odbojke, prilagojenega plesa in gibanja, aktivnosti na prostem za vse ter razvoja pozitivnega odnosa in empatije.
Delavnice so vsebovale teoretična izhodišča in razpravo ter praktični del. Ta je zajemal simulacijo izkušnje slepote, kjer so udeleženci poskusili premagovati ovire z zavezanimi očmi ob pomoči drugega, sedečo odbojko ter prilagojeni ples.
Sodelovali so tudi uporabniki VDC Sonček Rožanska, ki so s svojimi izkušnjami, mnenji in predlogi pomembno prispevali k razvoju programa usposabljanja.
Takole so zbrali vtise udeleženci usposabljanja in uporabniki Centra Sonček Rožanska:
Tadeja: »Z veseljem sem se udeležila delavnic, ki so bile zanimive in poučne. Delavnica mi je ponudila vpogled v delo z osebami s posebnimi potrebami, kar je obogatilo moje znanje in razumevanje tega področja. Hvaležna sem za priložnost, da sem se lahko seznanila z novimi pristopi in tehnikami, ki bodo pripomogle k še bolj učinkovitemu delu.«
Denis: »Udeležil sem se poučnih delavnic, kjer smo skozi igro delali z osebami s posebnimi potrebami. Delavnica je bila zanimiva in koristna, saj sem se na igriv način naučil novih stvari, ki mi bodo pomagale pri nadaljnjem delu.«
Jure: »Na delavnicah smo se naučili marsikaj koristnega. Spoznali smo, kaj vse obsega delo z mladimi z oviranostmi, na kaj vse je treba biti pozoren. Prikazane vaje so bile zelo zanimive, mislim, da jih bom lahko pri svojem delu redno uporabljal. Vesel sem, da sem se odločil, da se udeležim delavnic.«
Dalibor: »Na delavnicah mi je bila všeč odbojka in ugibanje. Katja je dobro vodila delavnico.«
Marko: »Meni je bilo všeč, ko je Katarina vodila Daliborja z zaprtimi očmi, da je občutil kako je, ko si slep. Všeč mi je bilo, ko smo ugibali živali s kretnjami in tako videli, kako je, če ne govoriš.«
Urban: »Delavnice so mi bile všeč. Na zabaven način smo videli, kako je, če imaš kakšen primanjkljaj.«
Po zaključenih delavnicah smo napisali poročilo, kjer smo drugim partnerjem in bodočim izvajalcem usposabljanja sporočili, kako izboljšati vsebino in izvedbo, ter priporočili, naj v usposabljanje vključijo tudi mlade z oviranostmi. Tako bodo udeleženci (na primer mladinski delavci ali športni trenerji) dobili informacije o potrebah in željah iz prve roke namesto zgolj teoretičnih znanj.
Projekt želi pripomoči k vključujočemu okolju
Študija Svetovne zdravstvene organizacije[1] v 35 državah je razkrila, da je dostop do podpornih tehnologij po svetu zelo različen in prepoznala nekatere ključne ovire pri dostopu do podpornih tehnologij. Poleg tega ohranjanje kulturnih ovir, kot so negativna stališča, strah in predsodki pri mladinskih organizacijah, starših in spremljevalcih oseb z različnimi oviranostmi, pomeni pomembno oviro za udejstvovanje teh oseb v skupnosti, pri njihovem dostopu do izobraževanja, udeležbi v športu in socialnem življenju.
Namen projekta je, da z usmerjenostjo na heterogene skupine mladih z oviranostmi in brez njih ter poudarkom na družabnih in rekreacijskih dejavnostih pripomore k vključujočemu okolju, v katerem razlike med udeleženci postanejo prednosti, potencialne ovire za sodelovanje pa priložnosti za učenje in rast za vse udeležence. Poleg tega je projekt namenjen preoblikovanju širše skupnosti z olajšanjem interakcij med mladimi z oviranostmi in brez njih.
Znanja in kompetence, ki jih bodo z usposabljanjem pridobili udeleženci usposabljanja, so:
- katera so načela prilagajanja aktivnosti za osebe z oviranostmi (individualizirani pristopi, opolnomočenje, sodelovanje, inkluzivnost, fleksibilnost in varnost),
- razumevanje integriranega športa ter koristi preživljanja časa na prostem za duševno in fizično zdravje,
- kako učinkovito vrednotiti vpliv vključujočega preživljanja prostega časa, plesa, aktivnosti na prostem in športnih pobud na osebe z oviranostmi,
- kako uporabiti posamezne aktivnosti in delavnice za mlade z oviranostmi na lokalni ravni.
O projektu glej tudi: https://www.soncek.org/projekti/spodbujanje-inkluzivnih-socialnih-in-prostocasnih-dejavnosti-za-mlade-z-invalidnostjo/
Projekt bo potekal do septembra 2025.
Zapisala: Katja Natek, vodja projekta
World Health Organization & United Nations Children’s Fund (UNICEF) (2022), Global report on assistive technology, https://iris.who.int/handle/10665/354357. ↑