Od 12. do 14. marca 2025 je Zveza Sonček v Centru Sonček Šiška v Ljubljani gostila udeležence iz sedmih evropskih držav, ki sodelujejo v projektu Vote4All.eu, s katerim želijo projektni partnerji spodbuditi udeležbo osebe z oviranostjo v evropskih demokratičnih procesih.
Partnerji v projektu so iz različnih evropskih držav: Luksembourga, Portugalske, Nizozemske, Italije, Slovenijo pa zastopa Zveza Sonček. Projekt Vote4All.eu vodi Evropska zveza za cerebralno paralizo (Cerebral Palsy European Union Association – CP-ECA). Poleg teh organizacij sodelujejo v projektu še pridruženi partnerji in podporne organizacije. Prvo študijsko srečanje je bilo februarja v Milanu v Italiji, tokrat so se partnerji projekta srečali v Ljubljani. Glavni poudarek študijskega obiska v Sloveniji je bil volilna sposobnost in bivanje v skupnosti.
»S projektom Vote4All.eu želimo pomagati ljudem s cerebralno paralizo in drugimi invalidnostmi, da se seznanijo s svojimi pravicami in kako jih uveljavljati. Še zlasti smo veseli, da drugi študijski obisk poteka v Sloveniji, kjer nas gosti Zveza Sonček, ki je eden izmed partnerjev tega projekta in ki je vodila kampanja Volilna pravica na kaprica. Uspeli ste prepričati zakonodajalca, da spremeni Zakon o volitvah v državni zbor. Od februarja lani imate v Sloveniji vsi državljani aktivno in pasivno volilno pravico. S tem je bilo vsem ljudem omogočeno, da so se lani udeležili volitev v Evropski parlament. S tem pa je tudi Slovenija izpolnila zahteve iz Konvencije ZN o pravicah invalidov in lahko rečemo, da je vaša država navdih za zagovornike osebe z invalidnostjo iz drugih držav, da lahko verjamejo, da njihova prizadevanja prinesejo rezultate,« je ob obisku v Sloveniji dejal predsednik Evropske zveze za cerebralno paralizo (CP-ECA) John Coughlan.


Spomnimo – tri nevladne organizacije – Zveza Sonček, Zavod Risa in Društvo za kulturo inkluzije – so se povezale v skupnem projektu Volilna pravica ni kaprica, Gibanje za odpravo odvzema volilne pravice osebam z invalidnostjo in projekt uspešno zaključile s spremembo zakonodaje.
Pomen projekta Vote4All.eu
»Namen projekta je osebe s cerebralno paralizo in drugimi kompleksnimi oviranostmi ter njihove reprezentativne organizacije na nacionalni ravni informirati in opremiti z znanjem, kako zagovarjati svojo pravico do sodelovanja v političnem procesu,« je še poudaril Coughlan.
Naslednja srečanja bodo na Portugalskem (april), na Nizozemskem (maj) in v Bruslju v Belgiji (julij).
Zadnji v nizu dogodkov bo spletna konferenca Dan demokracije, ki bo 15. septembra (registracija). Na tem dogodku bodo imeli zagovorniki oseb z oviranostmi priložnost sodelovati z oblikovalci politik in predstaviti rešitve za izboljšanje sodelovanja ljudmi z oviranostmi v demokratičnih procesih.
Eden izmed ciljev projekta Vote4All.eu je usposobiti skupino zagovornikov iz različnih držav Evropske unije, da bodo v svojih državah spodbujali večjo vključenost in s tem boljšo zastopanost oseb z oviranostjo med volilnimi kandidati.
Velika vloga zagovornikov
Če so v Italiji največ časa posvetili debati o državljanski angažiranosti in socialni vključenosti, smo v Ljubljani študijski obisk posvetili temi o bivanju v skupnosti, sodelujočim iz tujine smo predstavili tudi projekt Volilna pravica ni kaprica. O bivanju v skupnosti in kako poteka dezinstitucionalizacija v Sloveniji sta spregovorili dr. Andreja Rafaelič iz Inštituta RS za socialno varstvo ter Andrej Golob, uporabnica Centra Sonček Šiška.


»V času, ko smo bili aktivni na domačih tleh – s projektom Volilna pravica ni kaprica, smo se povezali tudi na evropskem terenu, in sicer z Evropsko zvezo za cerebralno paralizo (CP-ECA). Skupaj s partnerji iz Portugalske, Nizozemske, Italije in Luksemburga smo zagnali projekt Vote4all. Po volitvah poslancev v Evropski parlament leta 2024 je namreč treba nadaljevati s prizadevanji za boljšo dostopnost volišč za ljudi z različnimi oviranostmi ter poskrbeti, da bodo informacije o volilnih postopkih in referendumih dostopne ter lahko razumljive za vse. Pogosto se tudi dogaja, da kandidati, ki kandidirajo na volitvah, ne zastopajo interesov volivcev z oviranostmi; volilna motivacija oseb z oviranostjo je zato manjša, saj se zdi, da jih nihče ne sliši. V prihodnosti pa nameravamo v Zvezi Sonček še intenzivneje delovati v procesih deinstitucionalizacije, svobodne izbire posameznika in podpornih storitvah za osebe z različnimi oviranostmi.«
Predsednik Zveze Sonček Emir Okanovič pravi, da si v Zvezi Sonček že več kot štirideset let prizadevamo za odprtost in primerno umeščenost svojih uporabnikov v družbo:


V dopoldanskem času drugega dne je potekala delavnica na temo na temo lahkega branja in lahkega govorjenega jezika. Saša Lesjak in Alenka Hanuš Pečovnik iz Zavoda Risa sta delavnico sočasno vodili v slovenskem jeziku (za udeležence iz Zveze Sonček in iz društev) ter v angleškem jeziku.
Popoldan pa je potekala okrogla miza o večji vključenosti oseb z oviranostmi v politično in družbeno življenje, ki jo je moderirala Agnes Kojc, oseba z oviranostjo ter doktorska kandidatka na Univerzi v Mariboru. Na okrogli mizi so sodelovali še profesorica, odvetnica in oseba z oviranostjo dr. Sara Ahlin Doljak, direktorica Zavoda Risa Tatjana Knapp, svetovalec Zagovornika načela enakosti Boštjan Vernik Šetinc in Ulla Bohman, zagovornica oseb z oviranostjo iz Švedske.
»Ko sem sprejela povabilo, da kandidiram na volitvah za Evropski parlament, se nisem prijavila samo zase. Prijavila sem se za vse mlade s posebnimi potrebami, ki sanjajo o šolanju, pa jim država ne zna ponuditi ustrezne podpore. Prijavila sem se za vse osebe z invalidnostjo, ki si želijo voliti, pa ne morejo priti do volišča. Prijavila sem se za vse tiste, ki so prezrti pri oblikovanju politik, ki pa na koncu najbolj vplivajo prav na njihova življenja. Devetega junija lani sem na volišču oddala svoj glas. Morda so me ljudje gledali, kako me je moja družina spremljala, kako sem uporabljala komunikator, kako sem se premikala po prostoru, a tisto, kar sem prinesla v volilno skrinjico, ni bil le moj glas. Bil je glas vseh tistih, ki se vsak dan borijo, da jih družba vidi, sliši in upošteva.
Občutki po volitvah so bili mešani. Lahko bi čutila razočaranje, a v resnici sem čutila ponos. Ponos, da sem premaknila meje. Da sem odprla prostor za pogovor, ki se nikoli ne bi zgodil brez moje kandidature. Da sem dokazala, da invalidski voziček in govorni komunikator nista omejitev za politiko, ampak priložnost za širši pogled,« je svojo izkušnjo na preteklih evropskih volitvah opisala dr. Sara Ahlin Doljak.


Maja Bobnar, podpredsednica Zveze za šport invalidov Slovenije ter vodja športa v Zvezi Sonček, in Natalie Finkšt, predsednica Obalnega društva Sonček, ki tekmuje v boccii, sta udeležence seznanili z različnimi možnostmi športnega udejstvovanja za osebe z oviranostmi. Na koncu so se pomerili tudi v paraolimpijskem športu boccia.


Zadnji dan sta nas v prostorih Zagovornika načela enakosti sprejela Boštjan Vernik Šetinc in Nevenka Prešlenkova ter gostom iz tujine predstavila delo zagovornika na področju invalidnosti.
V programu smo imeli še ogled Skrbovice, skupni prodajalni ročnih izdelkov petih ljubljanskih varstveno delovnih centrov, in ogled Ljubljane, ki pa smo ga zaradi slabega vremena nekoliko skrajšali.
Študijski obisk v Ljubljani smo sklenili s skupnim kosilo v Drugi Violini, ki deluje pod okriljem CUDV Draga in v kateri strežejo osebe z oviranostmi.

















Več o projektu:
Fotografiral je: Samir Elezović
– V izvirniku: Vote4All.eu – Promoting Citizens’ Participation in European Democracy by Improving Accessibility and Inclusion for Persons with Cerebral Palsy and Complex Disabilities
– Spletna stran projekta: Vote4All.eu – cp-eca
– Koordinator projekta: Evropska zveza za cerebralno paralizo (Cerebral Palsy European Union Association – CP-ECA)
– Partnerji v projektu: Associação do Porto de Paralisia Cerebral (Portugalska), CP Nederland (Nizozemska), Federação das Associações Portuguesas de Paralisia Cerebral (Portugalska), Fight the Stroke Foundation ETS (Italija) in Sonček – Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije
– Pridruženi partnerji in podporne organizacije: European Disability Forum, Cerebral Palsy Greece/Open Door, Paralysie Cérébrale Luxembourg, Confederación Aspace, CP Sverige, Fondation Paralysie Cérébrale, CRC Central Remedial Clinic in Association Maria Beatrice
– Razpis: CERV Programme EU (CERV-2023-CITIZENS-CIV)
– Trajanje projekta: od 1. junija 2024 do 31. novembra 2025
– Vodja projekta v Sloveniji: Irena Vovk Terčič, irena.vovk@soncek.org